Co je kolagen?

Kolagen je vláknitá ve vodě nerozpustná bílkovina tvořící základ pojivových tkání, tedy vaziv, chrupavek a kostí. Tvoří 25 - 30 % všech proteinů v těle savců, 70 % kůže a dokonce 10 % naší celkové hmotnosti, což jistě nejsou zanedbatelná čísla. Nicméně pochopitelná, vždyť vazivo je součástí naprosté většiny orgánů.

Slovo kolagen má původ v řeckém kolla, což znamená klih. A právě klih se vařil ze zvířecích šlach.

Kolagen ovlivňuje vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů, nehtů i zubů a vděčíme mu za pohyb bez bolesti, tedy za zdravé klouby a vazy.

S postupem věku ovšem naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Jeho nedostatek se pak projevuje stárnutím kůže, zhoršenou kvalitou vlasů, lámáním a třepením nehtů, bolestmi kloubů, loupáním v zádech. Vazivo přichází o svou elasticitu a zdá se, jako bychom vysychali.

Aminokyselinové složení kolagenu

Molekuly kolagenu tvoří převážně: glycin (nejjednodušší neesenciální aminokyselina tvořená dvěma uhlíky), prolin (neesenciální aminokyselina, 2-pyrrolidinkarboxylová kyselina), hydroxyprolin (přírodní aminokyselina, derivát pyrrolu, vznikající hydroxylací prolinu za účasti kyseliny askorbové) a hydroxylysin (přírodní aminokyselina, vzniká hydroxylací bazické esenciální aminokyseliny lyzin za účasti kyseliny askorbové).

Základní jednotkou kolagenu je tropokolagen - řetězce alfa 1 a alfa 2 tvořící trojitou spirálu. Kolagenní vlákna jsou měkká, ohebná, nepružná a vysoce pevná v tahu. Údajně je mm2 kolagenních vláken schopen udržet váhu 50 kilogramů. 

Typy kolagenu

Existuje nejméně 27 typů kolagenu, přičemž z 90 % se jedná o typ I, přítomný ve šlachách, pokožce, kostech a zubech. Další významné jsou: typ II obsažený v chrupavkách a typ V, který tvoří stěny krevních cév. Pro embryonální vývoj je pak charakteristický kolagen typu III.

Kolagen typu I je využíván ve zdravotnictví, v chemickém, kosmetickém i potravinářském průmyslu.

Pin It

Kolagenové produkty v tabletové formě

Kolagen FORTE + HA tablety

Kolagen FORTE + HA tablety

Kolagen FORTE + kyselina hyaluronová tabelty, nejoblíbenější varianta pro krásu a zdraví.

Více informací   Koupit

Kolagen KOMPLEX tablety

Kolagen KOMPLEX tablety

Vysoce účinná forma čistého hydrolyzovaného kolagenu typu I, typu II a vitaminu C v tabletě.

Více informací   Koupit

Kolagen SPRINT žvýkací tablety

Kolagen SPRINT žvýkací tablety

Při nadměrné zátěži a pro sportovce. Chutné žvýkací tablety, doplněk stravy.

Více informací   Koupit

Kosmetický kolagen KOMPLEX + HA tablety

Kosmetický kolagen KOMPLEX + HA tablety

Kombinace tablet kolagenu KOMPLEX s kyselinou hyaluronovou v tabletách

Více informací   Koupit

Tento web používá cookies. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte.